Стипендии и награди
По време на обучението си в Международно висше бизнес училище всеки студент има възможността да кандидатства за стипендии и награди.
Стипендиите и наградите дават възможност да финансирате частично или цялостно обучението си или да разполагате със средства за научни изследвания.
- Две стипендии по 750 лв. месечно за студенти, обучаващи се за придобиване на образователно-квалификационна степен (ОКС) „магистър”.
- Една стипендия от 1000 лв. месечно за лица, обучаващи се за придобиване на образователна и научна степен (ОНС) „доктор” (докторанти).
Стипендиите се изплащат за период от 9 месеца.
Изисквания към кандидатите:
1. Да са български граждани;
2. Към датата на кандидатстването за стипендия да са докторанти в редовна форма на обучение или студенти, обучаващи се в редовна форма за придобиване на ОКС „магистър”, в акредитирани висши училища или академични институти в страната или чужбина, с подходящи за БНБ специалности;
3. Студентите, обучаващи се за придобиване на ОКС „магистър”:
- след придобита степен „професионален бакалавър“ или степен „бакалавър“, да имат среден семестриален успех най-малко много добър (5.00) и среден успех от държавните изпити или от защитата на дипломната работа най-малко много добър (5.00);
- без придобита степен „професионален бакалавър“ или степен „бакалавър“, да имат завършени поне шест семестъра и среден успех от следването си към момента на кандидатстване най-малко много добър (5.00).
- Да не са служители на БНБ;
- Да не са роднини по права линия, съпрузи, роднини по съребрена линия до четвърта степен или роднини по сватовство до втора степен и да не са във фактическо съжителство с членове на Комисията за подбор и работа със стипендианти на БНБ или с членове на Управителния съвет на БНБ;
- Лице, което е било стипендиант на БНБ, няма право да кандидатства отново за стипендия на БНБ, освен ако е получавало стипендия на БНБ за студент редовно обучение, обучаващ се за придобиване на ОКС „магистър“ и кандидатства за стипендия като обучаващ се за придобиване на ОНС „доктор“.
Необходими документи за кандидатстване на студентите-магистри и докторантите:
1. Мотивационно писмо;
2. Автобиография (при докторантите автобиографията да бъде с акцент върху научната активност на кандидата, например с информация за публикувани статии, участия в конференции и семинари, подготвени и представени реферати);
3. За студентите-магистри – документи от университетската администрация за записан семестър за ОКС „магистър” за текущата година и:
- диплома за завършена степен „професионален бакалавър“ или степен „бакалавър“ за студентите-магистри с придобита степен „професионален бакалавър“ или степен „бакалавър“; или
- документ за завършени шест семестъра и за успех от следването до момента (уверение, академична справка) за студентите-магистри без придобита степен „професионален бакалавър“ или степен „бакалавър“;
4. За докторантите – документ, удостоверяващ зачисляването в програма за придобиване на ОНС „доктор”;
Кандидатите от университети в чужбина могат да намерят допълнителна информация тук.
5. Есе в обем до 5 стандартни страници на български или на английски език по следните теми:
- За студентите – магистри: Икономически растеж и публичен дълг в Европейския съюз;
- За докторантите: Деглобализация и парична политика.
6. Декларация по образец;
7. Съгласие за обработване на лични данни по образец.
Подаване на документите:
Документите на кандидатите се подават до 20 декември 2024 г. вкл. на електронна поща: scholarship@bnbank.org , като приложените документи трябва да бъдат във формат .pdf.
Информация за конкурса може да бъде получена на тел. 02/9145 2723 от секретаря на Комисията за подбор и работа със стипендианти на БНБ.
Германската служба за академичен обмен (DAAD) съвместно с международната фондация „Св. Св. Кирил и Методий“ предоставят стипендии на български студенти, докторанти, университетски преподаватели и учени за обучение или научен престой във Федерална република Германия.
Пълна информация, включваща списък със стипендиите, условията, необходимите документи за кандидатстване и сроковете за тяхното подаване, може да бъде намерена на интернет страниците на DAAD, на международната фондация „Св. Св. Кирил и Методий“ в София и на Посолството на Федерална република Германия в София.
Фулбрайт
Днес, „Фулбрайт“ е най-широко признатата и престижна програма за обмен в света. През изминалите седем десетилетия чрез програмата „Фулбрайт“ е осъществен академичен и културен обмен на около 325 400 стипендианти, 122 800 от САЩ и 202 600 от други страни по света. Тя функционира в над 155 страни и ежегодно присъжда чрез открит конкурс около 8 000 нови стипендии в цял свят на хора с потенциал да представят културното многообразие на тяхната нация.
Програмата „Фулбрайт“ се администрира от Бюрото за образователни и културни дейности към Държавния департамент на САЩ със съдействието на агенции като Института за международно образование и Съвета за международен обмен на учени.
Стипендии за български граждани предлагани в Програма „Фулбрайт“: